demonstracije u Novom Sadu su više od običnog protesta; one su izraz dubokog nezadovoljstva i traženja pravde

Demonstracije u Novom Sadu: razbijena stakla i dimne bombe u Gradskoj kući

Veliki protest nakon tragedije na Železničkoj stanici

U Novom Sadu je 5. novembra 2024. godine, zbog tragedije u kojoj je poginulo 14 osoba, održan veliki građanski protest. U 18 sati, okupljeni građani su se okupili ispred Železničke stanice, da bi se zatim uputili prema Gradskoj kući. Protest se brzo pretvorio u nemire, posebno ispred prostorija Srpske napredne stranke (SNS) i same Gradske kuće, gde su demonstranti počeli da bacaju kamenice i farbu.

Organizatori zahtevaju ostavke odgovornih

Demonstranti traže ostavke svih koji su direktno ili indirektno odgovorni za tragediju koja se dogodila 1. novembra, kada se srušila betonska nadstrešnica na Železničkoj stanici. Prema izjavama organizatora, zahtevi uključuju i krivičnu odgovornost onih koji su nadležni za sigurnost građana.

Na protestu je prisustvovao veliki broj građana iz različitih delova Srbije, uključujući Beograd. Jak policijski kontingent bio je raspoređen u centru Novog Sada, uključujući džipove i marice, ali su na početku protesta na platou ispred Železničke stanice bili gotovo neprimetni.

Atmosfera u Novom Sadu

Prema izveštajima, uoči protesta, atmosfera je bila mirna, a policija je bila prisutna u civilu. Organizatori su najavili performans sa crvenom bojom, ostavljajući otiske šaka na zemlji, kako bi simbolično prikazali krv koju su prolivene u tragediji.

U međuvremenu, opozicioni odbornici su na društvenim mrežama delili snimke sa velikim brojem uniformisanih policajaca koji su se pripremali za potencijalne nerede.

Atmosfera u Novom Sadu

Opozicija upozorava na provokatore

Novosadska opozicija je saopštila da imaju saznanja o tome da vlast planira da isprovocira nerede uz pomoć bliskih navijačkih grupa. Opozicija je izrazila sumnju da su neki od učesnika protesta ubačeni provokatori. Da bi se to sprečilo, opozicione stranke su postavile redare koji će dokumentovati sve eventualne provokacije.

Milanović Aleksandar, potpredsednica SSP-a, naglasila je da su ljudi koji prave nerede najverovatnije ubačeni i da su se već pokušavali infiltrirati među mirne demonstrante.

Haos ispred Gradske kuće

Tokom protesta, došlo je do sukoba između demonstranata i policije. Demonstranti su demolirali deo imovine, srušili ogradu javne garaže i oštetili kamere za video-nadzor na Gradskoj kući. U jednom trenutku, izbio je požar u prizemlju Gradske kuće, što je dodatno eskaliralo situaciju. Policija je reagovala upotrebom suzavca, ali se haos nastavio.

Osvrt na situaciju

Prema rečima stručnjaka, situacija u Novom Sadu odražava duboku tugu i bes građana koji su pogođeni tragedijom. Psihoterapeutkinja je ukazala na to da društvo prolazi kroz period retraumatizacije, a mnogi građani su pozvali na odgovornost vlasti. Ovaj protest predstavlja manifestaciju narodne volje i odlučnosti da se suoče sa problemima koji su decenijama nagomilavani.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *